Vem är Trinidad och tobago idrottare i Peking-OS 2008?
En 30-medlem team av idrottare fick sitt namn av den T & T olympiska kommittén (TTOC) att representera T & T på 2008 Beijing Olympics Ställ för augusti 8-24, på Jean Pierre Complex, Port of Spain på torsdagskvällen.
Laget som är den 15: e kontingenten att representera T & T på OS, består av 25 friidrott företrädare, tre simmare och en representant från fotografering och bordtennis varje.
Hoppas att på något sätt att för alltid skriva sitt namn i till våra länder historiebok genom att öka våra medalj överensstämmer som för närvarande är 12 (ett guld, tre silver och åtta bronsmedaljer).
Efter i fotspåren av dem som gick före dem såsom T & T första olympiska George Lewis, som tävlade i 100 och 200 meter sprint och Rodney Wilkes T & T första medaljör i olympiska spelen ta silver i tyngdlyftning, båda bedrifter som tävlade på T & T första framträdande vid OS 1948 i London, England där vi var representerade i tre sporter.
Hoppas att bygga T & T rikt arv vid spelen i 100m sprinters är trion av Richard Thompson, Marc Burns och Darrel Brown. T & T att ha vunnit tre medaljer i historien av spel i denna händelse börjar med Hasley Crawford, som i 1976 vann T & T första och enda olympiska guldmedalj medan Ato Boldon tog silver på 100m i Sydney 2000 och brons i Atlanta 1996.
Boldon's legacy som visas vid tre olympiska spelen kommer att också förfölja Thompson, Aaron Armstrong och Rondell Sorillo på 200m som han förutom hans medaljer i 100 m, har tagit brons två gånger på 200 m på Sydney och Atlanta.
Namnen på Edwin Roberts, Edwin Skinner, Kent Bernard och Wendell Mottley utgör den enda relän för T & T någonsin att vinna en medalj i OS. De avslutade denna bedrift i spelen 1964 i Tokyo, Japan, där de tog brons i den slutliga 4x400m.
1964-spel fortfarande anses av många vara T & T mest framgångsrikt köra OS efter att ha vunnit tre medaljer. De andra är Mottley's silver på 400m och Skinners brons på 200m.
Namnen på quartermilers har förändrats men kvaliteten har förblivit detsamma som både Renny Quow och Ato Stephens är i fin form denna säsong med Quow på lördag registrera en ny personal bäst av 44.89 på den Ciutat de Barcelona friidrott möts i Barcelona, Spanien.
Quow och Stephens leder avgiften i 4x400m stafett med Stan Waithe, Zwede Hewitt, Cowin Mills och Jovon Toppin.
Inga kvinnliga Olympian någonsin har klivit på pallen för T & T på spel, men med artister som Candice Scott, Kelly-Ann Baptiste och Cleopatra Borel-Brown bland kvinnliga företrädare här gången det råder ingen tvekan att iallafall en av dem kunde skriva sina namn på de tomma sidor av historien.
Scott, en guldmedaljör och nya championship rekordhållare på nyligen avslutat centralamerikanska och karibiska (CAC) spel i Cali, Colombia kommer att tävla i hennes andra OS.
Medan Baptiste, T & T's snabbaste någonsin kvinna och innehavaren av nationella registrerar i både 100m och 200m, kommer att vara på debut.
Baptiste tillsammans med Semoy Hackett, Sasha Springer-Jones kommer att tävla i 100 m och händelserna 4 × 100 meter.
Borel-brun, den regerande mästaren nationella kulstötning lovar också mycket efter 10 på den 28: e olympiska spelen och vinna ett brons i 2007 Pan American.
CAC guld medaljör i kvinnor 400m häck, Josanne Lucas och längdhopp Rhonda Watkins, är också på team hoppas att göra T & T stolt.
Goerge Bovell III, T & T enda medaljör på spelen 2004, tillsammans med hans unga bry Nicholas och Sharntelle Mc Lean kommer att se ut, för att återigen Visa styrkan i simning.
Wild card mottagaren Roger Daniel tävlar också i hans andra olympiska spelen.
T & T länge bordtennis representant Dexter St Louis tävlar i hans första olympiska spelen. St Louis vann kval till olympiska spelen under olympiska kvalet som ägde rum i Dominikanska republiken, tidigare i år.
T & T 2008 OLYMPISKA SPELEN TEAM
DELEGATION
Chef de Mission - Michael Valentine
Biträdande chef Team - Wendell Labastide
Olympic ambassadör - Hasely Crawford
TRACK & FIELD
Richard Thompson 100m, 200m, 4 × 100 meter
Marc bränna 100m, 4 × 100 meter
Darrel Brown 100m, 4 × 100 meter
Keston Bledman 4 × 100 meter
Emmanuel Callander 4 × 100 meter
Aaron Armstrong 200m, 4 × 100 meter
Rondell Sorillo 200m
Renny Quow 400m, 4x400m
ATO Stephens 400m, 4x400m
Stan Waithe 4x400m
Zwede Hewitt 4x400m
Cowin Mills 4x400m
Jovon Toppin 4x400m
Mekil Thomas 110m häck
Kvinnor
Kelly-Ann Baptiste 100m, 4 × 100 meter
SEMOY Hackett 100m, 4 × 100 meter
Sasha Springer Jones - 100m, 4 × 100 meter
Wanda Hutson 4 × 100 meter
Monique Cabral 4 × 100 meter
Ayanna Hutchinson 4 × 100 meter
Aleesha frisör 100m häck
Josanne Lucas 400m häck
Rhonda Watkins längdhopp
Cleopatra Borel Brown kulstötning
Candice Scott slägga
George Comissiong Manager
Dr Ian Hypolite Assistant Manager
Gunness Persad Coach (spurter & reläer)
Clayton Walkes Coach (spurter & reläer)
John Andalcio Coach (häck)
Nadine Hamid Coach (kast)
Heathcliff Thorne Coach (hopp)
David Cumberbatch massageterapeut
Simning
George Bovell III 50m, 100m frisim
Nicholas Bovell
Sharntelle Mc Lean 50m, 100m frisim
George Bovell II (Manager)
Mathew Macedo (Coach)
Skytte
Roger Daniel 10 M luftpistol
Atlantsetseg Bennys (Mongoliet) Coach
Bordtennis
Dexter St Louis
Reeza Burke (Manager)
Rheann Chung (Coach)
MEDICINSK PERSONAL
Terry Ali, Ola Gopeesingh, Ian Sharpe, Karielle De Bique, Asha De Freitas, juni Durham och Andre Ferguson
Rekord i olympiska spelen
SPEL NAMN MEDALJ HÄNDELSE
2004 Aten George Bovell III brons simning 200m
2000 Sydney Australien Ato Boldon Silver friidrott 100m
2000 Sydney, Australien Ato Boldon brons friidrott 200m
1996 Atlanta, USA Ato Boldon brons friidrott 100m
1996 Atlanta, USA Ato Boldon brons friidrott 200m
1976 Montreal, Kanada Hasely Crawford guld friidrott 100m
1964 Tokyo, Japan Wendell Mottley Silver friidrott 400m
1964 Tokyo, Japan Edwin Roberts brons friidrott 200m
1964 Tokyo, Japan Edwin Roberts,
Edwin Skinner,
Kent Bernard,
Wendell Mottley brons friidrott 4x400m relay
1952 Helsingfors Rodney Wilkes brons tyngdlyftning
1952 Helsingfors Lennox Kilgour brons tyngdlyftning
1948 London, England Rodney Wilkes Silver tyngdlyftning
Relaterade Frågor
-
Vem är den rikaste mannen i Trinidad och tobago?
-
Vem är huvudman av stat av Trinidad och Tobago?
-
Finns det några lokala låtar från Trinidad och Tobago som inte passar i någon av de typiska kategorierna som calypso chutney soca folk parang eller andliga?
-
Som PGA tour-spelare mormor vunnit två nationella titlar i Trinidad och Tobago?
-
Kan du lista alla FM-bandet radiokanaler i Republiken Trinidad och Tobago?
-
Vad är huvudstaden i Trinidad och Tobago?
-
Finns det någon patriotiska sånger från Trinidad och Tobago?
-
Vad är nationella religionen av Trinidad och Tobago?
-
Vad är landsförkortningen för Republiken Trinidad och Tobago?
-
Som är ordförande i Trinidad och Tobago?
-
Vilken ålder kan du få en inlärares tillstånd i Trinidad och Tobago?
-
Hur firas påsken i Trinidad och Tobago?
-
Vad är betydelsen av turismen i Trinidad och tobago?
-
Vad gjorde han Trinidad och Tobago?
-
Är Trinidad och tobago i Sydamerika?
-
Vad är namnet på en spansk dans i Trinidad och tobago?
-
Vilken idrottare kommer att representera Trinidad och tobago OS 2012?
-
Vem är den person som vann de flesta Trinidad och Tobago?
-
Vem var den nationella blomman uppkallad efter Trinidad och Tobago?